Zużyty olej roślinny - oferta, gdzie oddać, dlaczego warto

Zużycie tłuszczu jest obecne nie tylko w lokalach gastronomicznych, takich jak restauracje, bary czy inne. Z olejów roślinnych często korzysta się również w gospodarstwach domowych, jako że również tam każdego dnia przygotowywanych jest wiele potraw. Niewiele osób nadal zdaje sobie sprawę z tego, że funkcjonuje proces segregacji olejów roślinnych. Obecnie recyklingowi podlega wiele rodzajów oleju występujących na co dzień w wielu kuchniach, takich jak olej rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, lniany czy wiele innych. Jednak to wcale nie koniec możliwości związanych z recyklingiem olejów, jako że procesowi temu podlegają również wszelkie marynaty oparte na olejach, zalewy olejowe, marynaty wykorzystywane na grilla czy nawet tłuszcze i margaryny. Wszystko to, co mogłoby zatkać odpływ w zlewie, ponieważ opiera się na tłuszczach roślinnych, można oddawać korzystając z profesjonalnej oferty.

Zużyty olej roślinny
obrazek prezentujacy

Gdzie oddać zużyty olej roślinny?

Co ważne, cały proces związany z oddaniem zużytego oleju roślinnego wcale nie jest trudny. Wystarczy przelać wystudzony olej do plastikowej butelki typu PET - to bardzo ważne, aby korzystać z takich butelek, ponieważ podlegają one recyklingowi. Wybór butelki zależy w dużej mierze od tego, ile oleju trzeba oddać. Możliwości wyboru są duże, jako że w punktach odbioru oleju akceptuje się butelki o pojemności od 0,5 litra aż do 5 litrów. Przed oddaniem upewnij się, że butelka jest szczelnie zamknięta. Tak przygotowany olej należy przekazać do Fundacji Green Planet 2050 - można to bardzo łatwo zrobić, korzystając ze specjalnego Olejomatu. Należy pamiętać, że w Olejomacie można zostawić tylko olej butelkowany.

Dlaczego warto oddawać zużyty olej roślinny?

Odpowiedni sposób utylizowania oleju kuchennego dopiero zyskuje na popularności, jednak jest to na tyle ważny aspekt, że warto dołączyć się do tej inicjatywy. Recyklingowanie zużytego oleju roślinnego ma pozytywny wpływ na środowisko tak jak każdy inny rodzaj segregacji. Dzięki temu da się zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczeń związanych z niewłaściwą utylizacją. Recykling oleju ma wpływ oczywiście na poprawę stanu środowiska naturalnego i zwiększenie poziomu jego ochrony, ale nie tylko. Nie wlewając oleju bezpośrednio do odpływu można również zabezpieczyć cały system kanalizacyjny przed zatykaniem się. Problem niedrożności rur prędzej czy później może natomiast doprowadzić do bardziej skomplikowanej awarii, której usunięcie generuje spore koszty. Zabierając olej do wyznaczonego punktu odbioru można zminimalizować takie ryzyko.